Udostępnianie usług turystycznych dla osób słabowidzących i niewidomych – dobre praktyki
„Turystyka dostępna” oznacza dostęp do informacji, dostęp do transportu lokalnego, dostęp do zakwaterowania oraz możliwość odwiedzania i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych lub sportowych.
W materiale prezentuje najnowsze wyniki badań związane z dostępnością plaż w Europie, dobre praktyki związane z udostępnianiem plaż dla osób niewidomych. Co jeszcze? Dostępne szlaki piesze w Polsce dla osób niewidomych, nordic walking w tandemie oraz nowe technologie wspierające dostępność w turystyce. Poniżej link do prezentacji a na końcu wpisu dla ułatwienia zostawiam tekst z prezentacji wraz z odnośnikami do wspomnianych artykułów naukowych.
Link do prezentacji w PowerPoint:
treści z prezentacji:
DANE I STATYSTYKI:
Dane GUS wskazują na ok. 1,8 mln osób z niepełnosprawnością wzrokową, w tym ok. 100 tys. to osoby całkowicie niewidome. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podaje natomiast, że w Polsce liczba osób niemogących czytać czarnego druku wynosi ok. 300 tys. W Polsce wiedza na temat osób z jednoczesną niepełnosprawnością wzrokową i słuchową jest niewielka. Ponadto, osoby głuchoniewidome nie są rozpoznawane jako odrębna kategoria w przepisach prawa dotyczącego orzekania o niepełnosprawności. Według szacunków Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym (TPG) w Polsce żyje 7000 osób ze współwystępującym poważnym uszkodzeniem wzroku i słuchu, a 2,500 z nich objęta jest wsparciem TPG.
Badania i artykuły naukowe:
PRZYKŁAD: PLAŻE
Dostępność plaż w Polsce dla osób niewidomych czy g/Głuchych nie jest zbyt dobrze opisana, dostępność jest rozumiana jako bariery architektoniczne, stąd dostosowanie skupia się na niwelowaniu barier w przestrzeni fizycznej. Więcej na ten temat w artykule „Plaże dostępne dla wszystkich?” wraz z listą dostępnych Polskich plaż. Inne: Raport z audytu społecznego plaż
DOBRE PRAKTYKI Z PLAŻ HISZPANII
- Dostępność plaż dla osób niewidomych i ich psów przewodników: turystyka dostępna i włączenie społeczne w Hiszpanii. Artykuł naukowy z 2023 roku autorstwa Lázaro Florido-Benítez (Departamento de Economía y Administración de Empresas, Universidad de Málaga, Málaga, Spain)
- Poprawa dostępności dla osób z niepełnosprawnością: studium przypadku dotyczące włączającej turystyki plażowej. Artykuł naukowy z 2019 roku autorstwa: Diego Mayordomo-Martínez; Juan-Carlos Sánchez-Aarnoutse; Khalil Merzoukid i inni.
Dobre praktyki, plaże:
System akustyczny, który może pomóc osobom niewidomym poruszać się po linii brzegowej. Burmistrz miasta Fuengirola (Hiszpania) opisał system audio jako „kompleksowe rozwiązanie zapewniające maksymalną niezależność, dzięki czemu osoby ze słabym wzrokiem mogą cieszyć się plażą i morzem” (tłumaczenie własne).
Urządzenie do akustycznego wspomagania orientacji w otoczeniu dla osób niewidomych wykorzystuje kilka elementów, aby pomóc niewidomym i niedowidzącym poruszać się po plaży. Kąpiący się otrzymają urządzenie nadgarstkowe, które będzie współdziałać z sygnalizatorami zainstalowanymi na plaży i w morzu, a także 75-metrową linę ratunkową, aby ułatwić kąpiel w morzu.
Urządzenie nadgarstkowe wyposażone jest w szereg przycisków, które umożliwiają użytkownikowi aktywację informacji o odległości od promenady do morza, komunikatów informacyjnych i ostrzeżeń nadawanych przez sygnalizatory, a także przycisk umożliwiający wezwanie pomocy.
PRZYKŁAD: SZLAKI TURYSTYCZNE
Pierwszy w Polsce turystyczny szlak wysokogórski o długości 2,5 km, dostępny dla osób poruszających się na wózkach, otwarto w Karkonoszach w 2009 r. Dostosowane szlaki dostępne są też w innych pasmach górskich (np. Góry Stołowe, Góry Suche).
DOBRE PRAKTYKI Z POLSKI:
- Bieszczady i Beskid Niski – powstały tam nowe ścieżki turystyczne (2021), które są przystosowane do potrzeb osób niewidomych. Zostały wyposażone w m.in. wypukłe tablice informacyjne, audiodeskrypcję, mapki z przebiegiem ścieżki, znaczniki totupoint. Zrobiono trzy ścieżki – Olchowiec, Muczne, Holica. Więcej w artykule o udostępnianiu szlaków turystycznych osobom niewidomym i słabowidzącym.
- Dolny Śląsk otwarty dla każdego – 100 tras dla osób niepełnosprawnych (2014).
DOBRE PRAKTYKI Z EUROPY:
- Bez barier czy uniwersalne projektowanie szlaków turystycznych w krajobrazie leśnym (Jakubisová, Mariana, and Lea Rollová. „BARRIER-FREE OR UNIVERSAL DESIGN OF TOURIST TRAILS IN THE FOREST LANDSCAPE?.” Public recreation and landscape protection (2017): 30-36.)
- Baza danych na temat dostępności szlaków w Niemczech: www.barrierefreier-tourismus.info
Nowe technologie, dobre praktyki:
System Navilens oparty jest o kolorowe kody, do pewnego stopnia podobne do kodów QR. Elementem wyjątkowym, odróżniającym kody Navilens od QR jest fakt, że dedykowana aplikacja potrafi obliczyć odległość od kodu oraz kierunek w jakim się znajduje. Główne zastosowania kodów Navilens to dostęp do informacji, naprowadzanie na wybrany cel, nawigacja po ścieżkach dotykowych, udźwiękowienie oznakowania oraz nawigacja po ścieżkach wirtualnych w rozszerzonej rzeczywistości.
Aplikacje typu: Open Art, Zwiedzanie Krakowa, MonumentApp, Kino Dostępne.
—
Konferencja REHA FOR THE BLIND IN POLAND 2024 to „okazja do spotkania, nawiązania nowych znajomości, wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu nauki, technologii, architektury i nowoczesnej rehabilitacji oraz miłego spędzenia czasu. Uczestnicy będą mogli m.in. wziąć udział w zajęciach rehabilitacyjnych, wydarzeniach plenerowych, zwiedzić wystawy technologiczną czy wysłuchać niezwykle interesujących wykładów i prezentacji” (źródło: strona internetowa organizatora).
Organizatorem jest Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem.
—
Autorka: Aneta Bilnicka
Zdjęcia: prywatne archiwum autorki lub licencja iStock
Cytowanie: Bilnicka, A. (2024, 10 września). Udostępnianie usług turystycznych dla osób słabowidzących i niewidomych – dobre praktyki. Turystykadostepn.pl https://turystykadostepna.pl/2024/09/udostepnianie-uslug-turystycznych-dla-osob-slabowidzacych-i-niewidomych/
Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chcesz wesprzeć moją pracę, rozważ kliknięcie przycisku poniżej: POSTAW MI KAWĘ (można blikiem), aby przekazać drobną kwotę na zakup kawy lub wsparcie mojej inicjatywy społecznej. Zrób to tylko wtedy, gdy możesz sobie na to pozwolić finansowo, ponieważ są to trudne czasy dla nas wszystkich – Dziękuję!