TurystykaDostępna.pl

Aneta Bilnicka

Dostępne wydarzenia

Dostępne wydarzenia, wprowadzenie

Każdy z nas ma prawo do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, sportowych czy rozrywkowych, niezależnie od poziomu sprawności. Coraz więcej organizatorów i instytucji dostrzega potrzebę tworzenia dostępnych przestrzeni i oferowania wsparcia, które pozwala osobom z niepełnosprawnościami cieszyć się pełnią życia społecznego. W dzisiejszym poście przyjrzymy się najciekawszym i najbardziej przyjaznym wydarzeniom, które zostały zaprojektowane z myślą o dostępności dla wszystkich. Odkryjemy festiwale, koncerty, wystawy i inne imprezy, które nie tylko zapewniają doskonałą zabawę, ale także dbają o komfort i bezpieczeństwo każdego uczestnika. Zapraszamy do lektury i dołączania do nas w poszukiwaniu inspirujących i dostępnych przygód!

Miejsce dostępnego wydarzenia

Każde wydarzenie, czy to konferencja, seminarium, spotkanie biznesowe czy zbiórka pieniędzy są ważne dla wszystkich, którzy w nich uczestniczą. Jest to także ważne dla miejsc, w których się odbywają, a najważniejszym elementem jest zapewnienie bezpiecznego środowiska dla wszystkich. Dlatego zwróć uwagę na dostępność architektoniczna miejsca, dojazd, otoczenie budynku – czy są miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Jeśli to tylko możliwe, odwiedź miejsce potencjalnego wydarzenia. Pomyśl o osobach z różnymi niepełnosprawnych, które mogą uczestniczyć w imprezie, oraz o barierach, które mogą napotkać po przybyciu na miejsce. Warto zapytać czy w obiekcie w przeszłości występowały jakieś problemy z dostępnością i jeśli jak to jakie i w jaki sposób organizatorzy sobie z nimi poradzili?

Informacje o standardach architektonicznych   Kamil Kowalski, Projektowanie bez barier – wytyczne, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji https://www.power.gov.pl/media/13910/projektowanie_zus.pdf

Rejestracja

Zadbaj o dostępne formularze rejestracyjne, w tym pytanie o szczególne potrzeby – najlepiej podając przykłady np. tłumaczenie na Polski Język Migowy, pętla indukcyjna, materiały w większej czcionce, symultaniczny przekaz tekstowy (napisy na żywo), wsparcie asystenta itd.

Generalnie zgłoszenia najlepiej przyjmować on-line. Dodanie pytania o preferowaną formę kontaktu (np. telefon, mail, SMS) w formularzu zgłoszeniowym pozwoli uniknąć sytuacji, w której jako organizator wydarzenia próbujesz zadzwonić do osoby niesłyszącej. Jeśli przy numerze telefonu zobaczysz adnotację „tylko SMS”, nie oznacza to, że użytkownik oszczędza na rozmowach telefonicznych, lecz najprawdopodobniej jest osobą niesłyszącą.

Informacje i promocja

Jeśli wybierasz kontakt z uczestnikami poprzez e-mail, zadbaj o przesyłanie najważniejszych informacji w formie tekstowej. Upewnij się, że linki do rejestracji i stron projektu są jasno opisane. Zawsze podawaj alternatywny sposób kontaktu, na przykład adres e-mail, aby umożliwić komunikację osobom z dysfunkcjami słuchu i mowy.

Orange Warsaw Festival to jeden z najbardziej dostępnych festiwali muzycznych w Europie, można podejrzeć opis wydarzenia: https://orangewarsawfestival.pl/dostepnosc

Zespół

Zadbaj o szkolenia z savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami dla osób które będą miały bezpośredni kontakt z gośćmi w tym osobami ze szczególnymi potrzebami.

Narzędzia, które oprócz szkoleń pomagają poznać potrzeby i bariery z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami:

  • Niewidzialne wystawy
  • symulatory wad widzenia GERT
  • rozmowy z osobami z niepełnosprawnością
  • spacer uważności
  • udział w wystawach nt. dostępności np. GŁUSZA

Nagłośnienie, oświetlenie i usługi dodatkowe

Dla osoby nieróżnorodnej czy w spektrum autyzmu ostre białe światło będzie przeszkadzać, z kolei przyciemnione światło dla osoby g/Głuchej nie jest dobre ponieważ nie będzie dobrze widzieć tłumacza języka migowego lub będzie miała trudność z czytanie z ruchu ust. Wszystko jest uzależnione od rodzaju imprezy. Jeśli nie wiesz co zrobić, możesz skontaktować się z lokalnymi organizacjami pozarządowymi zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnościami i zapytać u źródła.

Techniczna oprawa imprezy w kontekście dostępności będzie wynikała z tego jakie potrzeby zgłoszą uczestnicy w formularzu. Ogólnie jednak można zawrzeć to w kilku bardzo podstawowych punktach:

  • Zapewnij wejście bez progów i schodów oraz możliwość swobodnego i bezpiecznego poruszania się po całej przestrzeni wydarzenia.
  • Zadbaj o toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
  • Zorganizuj obecność tłumacza Polskiego Języka Migowego.
  • Sprawdź, czy może być potrzebna audiodeskrypcja lub pętla indukcyjna, i jeśli tak, zapewnij ją.
  • Upewnij się, że droga do miejsca wydarzenia jest dostępna, włączając w to dojścia od przystanków komunikacji miejskiej i najbliższego parkingu.
  • Zorganizuj pokój wyciszenia
  • Zapewnij łatwy dostęp do informacji o wydarzeniu, w tym szczegółowy opis dostępności.

Pokój wyciszenia – coraz częściej na konferencjach i różnych eventach, ale także w centrach handlowych widzi się drzwi z napisem „pokój wyciszenia”. Jest to przestrzeń przeznaczona dla osób w każdym wieku, w tym dla tych nadwrażliwych na bodźce sensoryczne. Może to być osobne pomieszczenie lub wyodrębniona część innej przestrzeni, która pełni taką funkcję. Przy wyborze lokalizacji kącika wyciszenia, ważne jest zadbanie o odpowiednią aranżację oraz łatwy dostęp.

Przykładowe aranżacje pokoju wyciszenia podczas dostępnego wydarzenia:

Wydarzenia online

A co w przypadku wydarzeń zdalnych? Wszystko zależy od platformy

Zoom – Aplikacje Zoom i strony internetowe są zgodne z zaleceniami sekcji 508 i WCAG 2.1 AA, z kilkoma wyjątkami. Szczegółowe informacje na temat zgodności każdego produktu z każdą wytyczną WCAG można znaleźć w odpowiednich dokumentach VPAT produktów dostępnych na stronie www.zoom.us/accessibility. Więcej na temat dostępności spotkań na zoom pod linkiem: https://explore.zoom.us/pl/accessibility/faq/

MS Teams -platforma regularnie zwiększa dostępności spotkań, połączeń i wiadomości w aplikacji Microsoft Teams dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród udogodnień można wymienić: dołączanie napisów na żywo, udostępnianie nagrania spotkania lub zdarzenia na żywo i wiele innych, więcej na stronie: inkluzywny microsoft teams

Jeśli podczas wydarzenia online mamy Tłumacza Języka Migowego, należy przypiąć widok do ekranu głównego, należy tez poinstruować uczestników jak włączyć napisy na żywo.

Dostępne wydarzenia, zrzut ekranu rozmowy przez MS Teams

Lista kontrolna dostępnych wydarzeń jest dostępna w zakładce „baza wiedzy”

Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chcesz wesprzeć moją pracę, rozważ kliknięcie przycisku poniżej: POSTAW MI KAWĘ, aby przekazać niewielką darowiznę na zakup kawy lub wsparcie mojej inicjatywy społecznej. Twoje hojne wsparcie pozwala mi tworzyć nowe i lepsze treści, a także pokrywać koszty rozwoju strony internetowej i fundacji. Zrób to tylko wtedy, gdy możesz sobie na to pozwolić finansowo, ponieważ są to trudne czasy dla nas wszystkich – Dziękuję! 

Udostępnij wpis:

Poprzedni wpis
Definicja turystyki dostępnej
Następny wpis
Wystawa GŁUSZA - Muzeum Śląskie

Sprawdź inne wpisy