TurystykaDostępna.pl

Aneta Bilnicka

Jak europejski akt w sprawie dostępności (EAA) wpłynie na prywatne firmy w Polsce?

European Accessibility Act (EAA) to ustawa mająca na celu zapewnienie równego dostępu niepełnosprawnym Europejczykom poprzez wymaganie dostępności różnych produktów i usług. Przed EAA Unia Europejska była mozaiką różnych zasad dostępności. EAA zmiata to i zastępuje znormalizowanymi wymogami dostępności.

Komisja Europejska (władza wykonawcza UE) powoła „grupę roboczą przedstawicieli organów ds. nadzoru rynku i zgodności usług oraz zainteresowanych stron, w tym organizacji osób niepełnosprawnych”.

Ta grupa jest przeznaczona do komunikacji i wymiany informacji między różnymi grupami. Podobnie jak w przypadku wielu dalekosiężnych ustaw, Komisja Europejska co pięć lat będzie sporządzać raport na temat stanu legislacji. 

Do czego ma zastosowanie EAA?

EAA nie ma zastosowania do każdej usługi i produktu, ale ma zastosowanie do wielu z nich (co nie znaczy że polskie akty prawne nie rozszerza jego zasięgu):

Usługi :
 • e-commerce
 • Bankowości detalicznej
 • Strumieniowe przesyłanie wideo i telewizja
 • Usługi telefoniczne
 • Niektóre elementy usług transportu lotniczego, autobusowego, kolejowego i wodnego, takie jak strony internetowe, usługi mobilne, bilety elektroniczne, informacje
 • E-książki
 • Odbieranie połączeń alarmowych na jednolity europejski numer „112”
Produkty :
 • Komputery i systemy operacyjne
 • Terminale płatnicze i niektóre terminale samoobsługowe, takie jak bankomaty, automaty biletowe i do odprawy, interaktywne samoobsługowe terminale informacyjne (Uwaga: Termin dla nich może być inny niż dla innych produktów. Prawo może „zezwolić terminalom samoobsługowym na działać do końca ich ekonomicznej użyteczności” lub przez 20 lat od zainstalowania, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej).
 • Smartfony i inny sprzęt umożliwiający dostęp do usług telekomunikacyjnych
 • Sprzęt telewizyjny obejmujący usługi telewizji cyfrowej
 • e-czytniki
 • Niektóre rzeczy nie są wyraźnie uwzględnione w EAA, na przykład materiały bardzo małych firm lub treści online, które nie są obecnie aktualizowane.

Ciekawostki: 

Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych (EDF) utworzyło grupę wzajemnego wsparcia Europejskiego Aktu o Dostępności, aby ułatwić wzajemną wymianę i wsparcie między członkami EDF, ekspertami ds. Dostępności i orędownikami niepełnosprawności, którzy pracują nad transpozycją Europejskiego Aktu o Dostępności. Dzięki tej grupie członkowie mogą wymieniać informacje i pomysły oraz kontaktować się i wspierać się nawzajem w procesie transpozycji. Ponadto EDF opublikowało zestaw narzędzi do transpozycji Europejskiego Aktu o Dostępności , który oferuje rzecznikom niepełnosprawności narzędzia i propozycje, aby naciskać na solidne ustawodawstwo krajowe i odpowiednie wdrożenie zgodne z Europejskim Aktem w sprawie dostępności. Ponadto EDF sporządziło listę z 10 regułami dostępności sieci. 

Terminy

EAA wymaga, aby wszystkie kraje w UE przyjęły własne „przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy” do 28 czerwca 2022 r., więc każdy kraj już ustanowił własne przepisy. W Polsce to częściowo Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz projekt „ustawy o zapewnianiu spełniania wymogów dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze” POPRZEDNI TYTUŁ: Projekt ustawy o dostępności niektórych produktów i usług. 

Przepisy EAA każdego kraju muszą wejść w życie 28 czerwca 2025 r. Jest rok 2023, pożyjemy zobaczymy, chociaż mamy już projekt ustawy o dostępności niektórych usług (…) więc może jest nadzieja? 

Jak EAA pomoże Twojej firmie?

 1. Równy dostęp : celem dostępności jest tworzenie użytecznych doświadczeń dla wszystkich. Każdy zasługuje na możliwość uczestniczenia w tak wielu aspektach życia społecznego, jak tylko może, co obejmuje doświadczenia cyfrowe. Dążąc do ułatwień dostępu, Twoja firma może być częścią tworzenia czegoś naprawdę wartościowego.
 2. Ekonomia : W UE żyje ponad 80 milionów osób z niepełnosprawnościami, w Polsce szacuje się że około 4,7 mln (Narodowy Spis Powszechny z 2011 roku, na wyniki z ostatniego spisu trzeba jeszcze poczekać). Firma, która priorytetowo traktuje dostępność cyfrową, z większym prawdopodobieństwem przyciągnie część tego rynku.
 3. Utrzymanie klientów : Wraz ze starzeniem się społeczeństwa liczba osób niepełnosprawnych w UE będzie nadal rosła. Dzieje się tak, ponieważ starość niesie ze sobą pewne niepełnosprawności, takie jak słaby wzrok, utrata mobilności lub upośledzenie funkcji poznawczych. Pozyskanie nowego klienta kosztuje więcej niż utrzymanie obecnego, więc upewnij się, że Twoi klienci będą mogli korzystać z Twoich produktów w miarę starzenia się. 

Dziękuję, że przeczytałeś artykuł do końca.

Źródła:

 1. https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-dostepnosci-niektorych-produktow-i-uslug2
 2. https://www.tpgi.com/understanding-how-the-european-accessibility-act-will-impact-your-business/
 3. https://www.eud.eu/policy/eu-accessibility-legislation/european-accessibility-act/
 4. https://www.inclusion-europe.eu/european-accessibility-act/

Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chcesz wesprzeć moją pracę, rozważ kliknięcie przycisku poniżej: POSTAW MI KAWĘ, aby przekazać niewielką darowiznę na zakup kawy lub wsparcie mojej inicjatywy społecznej. Twoje hojne wsparcie pozwala mi tworzyć nowe i lepsze treści, a także pokrywać koszty rozwoju strony internetowej i fundacji. Zrób to tylko wtedy, gdy możesz sobie na to pozwolić finansowo, ponieważ są to trudne czasy dla nas wszystkich – Dziękuję! 

Udostępnij wpis:

Poprzedni wpis
Program rozwoju turystyki społecznej
Następny wpis
Turystyka dostępna - definicja

Sprawdź inne wpisy

zdjęcie wygenerowane przy pomocy AI, przedstawia grupę osób na szlaku turystycznym odpoczywających przy kamieniach. dwie osoby mają protezy kończyn

Turystyka dla wszystkich a turystyka dostępna

Turystyka dostępna razem z turystyką społeczną oraz turystyką zrównoważoną, tworzy podstawy europejskiej koncepcji „Tourism for All” (Turystyka dla Wszystkich). Wraz z rozwojem zainteresowania turystyką dostępną, w wielu krajach zaczęto powszechnie używać terminu „Tourism for All”. Mimo że te terminy są używane zamiennie, nie są tożsame. Turystyka dla Wszystkich obejmuje całą

Czytaj więcej »
wózek do poruszania się po piasku, w tle plaża

Plaże dostępne dla wszystkich

Wakacje nad Polskim morzem, gdzie każdy niezależnie od swoich potrzeb, może cieszyć się wypoczynkiem i pięknem plaż? Tak to jest możliwe! 32,2 % Polskich plaż jest dostępnych dla osób z niepełnoprawnością ruchową, a kolejne 13,8% to plaże potencjalnie dostępne. W ramach projektu „Plaże dla wszystkich” (2021), znanego wcześniej pod nazwą

Czytaj więcej »

Turystyka osób niedosłyszących

Poniżej przedstawiam wam garść przydatnych informacji o turystyce dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Do stworzenia tego postu zainspirowały mnie zasady projektowania uniwersalnego o których jeszcze napiszę 🙂 Jak się okazuję dość sporo wiemy na temat udostępniania przestrzeni i usług dla osób niewidomych czy z niepełnosprawnością ruchu, ale o osobach g/Głuchych

Czytaj więcej »