TurystykaDostępna.pl

Aneta Bilnicka

Norma ISO 21902:2021 Turystyka dostępna dla wszystkich

Norma ISO 21902:2021 Turystyka i usługi pokrewne — Turystyka dostępna dla wszystkich — Wymagania i zalecenia

ISO 21902:2021 Tourism and related services — Accessible tourism for all — Requirements and recommendations

Wyobraź sobie miejsce, w którym wakacje są spędzane wspólnie przez rodziny i przyjaciół, tak aby nikt nie był pominięty. Od przyjaznych dla alfabetu Braille’a centrów informacyjnych po infrastrukturę bez barier. Dostępna turystyka zwiększa wartość doświadczeń związanych z podróżowaniem, umożliwiając ludziom ze wszystkich środowisk podróżowanie na równych prawach. Ta wizja może się urzeczywistnić dzięki ISO 21902 , która ułatwia czerpanie przyjemności z podróżowania ludziom w każdym wieku i o różnych umiejętnościach – czyniąc turystykę dostępną dla każdego. Więcej o tym rodzaju turystyki przeczytasz w artykule Czym się różni turystyka dla wszystkich od turystyki dostępnej?

Norma ISO 21902:2021 Turystyka dostępna dla wszystkich określa wymagania i zalecenia dotyczące dostępnej turystyki. Na przykład, aby plaża została uznana za dostępną, musi oferować prysznice, toalety i trasę, z której mogą korzystać wszyscy. Ponadto dostępne ciągi piesze w środowisku naturalnym muszą zapewniać, między innymi, ciągłą, twardą i stabilną powierzchnię. Oprócz tego sygnalizację, a także muszą zawierać szczegółowe informacje na temat trasy przed jej rozpoczęciem.

Ogólnie rzecz biorąc, w swoich pisemnych komunikatach obiekty turystyczne muszą używać jasnego i prostego języka. Czyli w logicznej kolejności, w stosownych przypadkach z obrazami, kontrastującymi kolorami i łatwą do odczytania czcionką. Oczekuje się, że norma stanie się kluczowym narzędziem egzekwowania prawa każdego do korzystania z turystyki i wypoczynku.

ISO uważa, że ​​podróże i turystyka powinny być czymś, z czego każdy może czerpać radość, niezależnie od swoich możliwości fizycznych. Mając to na uwadze, niedawno opublikowana norma ISO 21902 Turystyka dostępna dla wszystkich, zawiera  wymagania i wytyczne ułatwiające równy dostęp. Obejmuje to każdego, kto może napotkać problemy z dostępnością lub mieć określone wymagania dotyczące dostępu, na przykład osoby z niepełnosprawnością i osoby starsze.

Niestety pełna treść normy jest płatna, ale na pewno jeszcze o tym napisze.

Norma ISO 21902:2021 Turystyka dostępna dla wszystkich

Cele zrównoważonego rozwoju na ISO

Wszystkie jej standardy bezpośrednio przyczyniają się do osiągnięcia wielu z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Hotele będą nadal priorytetowo traktować zrównoważony rozwój. A ostatnie badania sugerują, że 76% podróżnych wybrałoby obiekty noclegowe stosujące zrównoważone praktyki. Z pomocą ISO 21401 obiekty noclegowe mogą poprawić swój wpływ na środowisko. Mogą także promować wymianę społeczną i przyczyniać się do rozwoju lokalnych społeczności.

Turystyka musi być zrównoważona i sprzyjać włączeniu społecznemu wszystkich ludzi. Dzięki uwzględnieniu dostępności i zasad uniwersalnego projektowania od samego początku, koszty inwestycji mogą być ograniczone. Zobowiązując się do równości, firmy turystyczne stają się bardziej zrównoważone. Tym samym przyciągają nowych klientów i mogą zatrudniać osoby z różnorodnością funkcjonalną, generując możliwości biznesowe i większe zróżnicowanie produktów.

Polityka integracyjna umożliwia stworzenie oferty turystycznej dostępnej dla wszystkich. Ponadto, przedsiębiorcy, którzy stosują podejście „projektowanie dla wszystkich”, oferują usługi wysokiej jakości. Te usługi lepiej pozycjonują ich na rynku. Norma ISO 21902:2021 Turystyka dostępna dla wszystkich, ustanawia kompleksowy zestaw wytycznych dla kluczowych uczestników łańcucha wartości w turystyce. Wspiera ich wysiłki w zakresie w udostępnianiu infrastruktury, produktów i usług.

Więcej o normie ISO 21902:2021 Turystyka dostępna dla wszystkich, można przeczytać na stronie Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych. Norma ISO (wytyczne) to płatne rozwiązanie, około 300 euro.

Powiązane linki (j.angielski)

Udostępnij wpis:

Poprzedni wpis
Wystawa GŁUSZA - Muzeum Śląskie
Następny wpis
Festiwal Kultury Bez Barier

Sprawdź inne wpisy

Gruzja, góry w szacie wiosennej, na pierwszym planie stare drewniane krzesło. Światowy Dzień Turystyki 2024

Światowy Dzień Turystyki 2024

Temat Światowego Dnia Turystyki w roku 2024 to „ Turystyka i pokój ”, który będzie podkreślał związek między turystyką a pokojem na świecie. Turystyka może promować współzależność gospodarczą między sąsiadami, zachęcając do współpracy i pokojowego rozwoju.

Czytaj więcej »

Komunikacja empatyczna w pracy

Komunikacja empatyczna w pracy Tam gdzie są ludzie pojawiają się emocje. Każde miejsce pracy jest nimi przepełnione, rozmowy się toczą, rzeczy się dzieją, a ludzie odczuwają i różnie reagują. Do tego dochodzi presja czasu, zadania do wykonania, porozumienia i nieporozumienia, wszystko to powoduje, że emocje, gdy nie są dobrze zarządzane,

Czytaj więcej »
kobieta rozmawiająca w Polskim Języku Migowym

Letnie Igrzyska Głuchych TOKIO 2025

Deaflympics to międzynarodowe zawody multisportowe dla Głuchych sportowców. Wyróżniają się unikalnym duchem wspólnoty i równości, w przyszłym roku organizowane są w Japonii, więc oczekiwania co do wsparcia wydarzenia przez technologie wspierające są ogromne, ale czy uzasadnione?

Czytaj więcej »