TurystykaDostępna.pl

Aneta Bilnicka

O mnie

autorka bloga stoi przy żółtym samochodzie terenowym

Od lat zgłębiam tematykę turystyki dostępnej, starając się pokazać, że świat jest otwarty dla wszystkich. Wykorzystuję swoje doświadczenia, aby podczas podróży zidentyfikować ułatwienia i bariery, a potem opisać je w sposób jak najbardziej przystępny i ciekawy.  Moją misją jest promowanie równości w podróżowaniu oraz stworzenie społeczności wokół idei turystyki dostępnej.

Oprócz turystyki interesuje mnie także sport, gdzie również wprowadzam dostępność, np. organizuje treningi nordic walking w tandemie dla osób słabowidzących lub niewidomych. Dostępnością i wsparciem osób z niepełnosprawnościami zajmuję się od 2012 roku; w tym czasie także współprowadziłam Stowarzyszenie powołane z inicjatywy i na rzecz kobiet z niepełnosprawnościami prze prawie 5 lat,  w 2016 roku założyłam grupę OWCA i regularnie organizuje zajęcia nordic walking. 

Trochę więcej o mnie

Urodziłam się z jednostronnym rozszczepem wargi i podniebienia.  Nigdy nie chciałam, aby mój rozszczep mnie definiował lub powstrzymywał przed spełnianiem marzeń. 

Przeszłam przez wiele operacji, rozmów, pytań i komentarzy. Doświadczyłam niskiej samooceny i lęku, jednak zawsze znajdowałam sposoby radzenia sobie z tymi wyzwaniami. To nie jest blog, w którym przedstawiam moje doświadczenia jako pacjentki z rozszczepem. To jest blog o turystyce dostępnej, z perspektywy moich doświadczeń, wiedzy nabytej w praktyce i wreszcie z perspektywy badaczki, bo w ostatnich latach eksploruje ten obszar także naukowo w Szkole Doktorskiej. 

Czerpię siłę i motywację do działania, właśnie z pokonywania przeszkód i dzielę się nią z innymi, poprzez moje teksty o podróżach i dostępności. Wierzę, że moje doświadczenia uczyniły mnie bardziej wrażliwą na potrzeby innych i bardziej świadomą, jak ważne jest, aby każdy miał równe szanse w dostępie do pracy, edukacji i wreszcie turystyki i sportu! Czasem zapraszam też inne osoby z niepełnosprawnościami do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i uwagami na temat dostępnych podróży, zawsze wtedy zaznaczam, kto jest autorką artykułu. 

Celem strony turystykadostepna.pl jest:

  1. Zachęcanie osób z niepełnosprawnościami widocznymi i niewidocznymi do podróżowania poprzez dzielenie się moją osobistą podróżą, spostrzeżeniami, wskazówkami – a także praktycznymi poradami.
  2. Przytaczanie przykładów i najlepszych praktyk z sektora podróży, turystyki i hotelarstwa, związanych z inicjatywami umożliwiającymi osobom neuroatypowym i z niepełnosprawnościami podróżowanie.
  3. Współpraca z sektorami podróży, turystyki i hotelarstwa w celu doradzania i wspierania ich poprzez pracę doradczą, warsztaty, wykłady, seminaria i konferencje oraz stałą serię blogów na stronie turystykadostepna.pl
  4. Stworzenie forum dyskusyjnego, które będzie miejscem wymiany pomysłów i doświadczeń związanych z ideą turystyki dla wszystkich. Już teraz jest to przestrzeń dla tych, którzy chcą nauczyć się, jak zarządzać podróżami i marką bez barier

Jeśli chcesz dołączyć do mnie i dzielić się swoimi podróżami na łamach tej strony, zapraszam do kontaktu. Szczególnie osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami, ale każdy/każda jest mile widziana.  

Projekty i inicjatywy:

Grupa Nordic Walking OWCA 

Grupa powstała w 2016 roku i zrzesza osoby z różnymi potrzebami, najczęściej spacerujemy po Krakowie, ale też organizujemy wyjazdy w góry lub Parki Narodowe. Wspólne marsze z kijkami to też okazja do rozmów o życiu, filozofii i wydarzeniach z kraju i ze świata 😁 oprócz walorów zdrowotnych przynoszą także korzyści społeczne i pozwalają nawiązać nowe znajomości. 

Od samego początku jestem społecznym instruktorem, to znaczy zajęcia sa darmowe i nie dofinansowywane przez żadne inne źródła. W zajęciach uczestniczą także osoby niewidome, słabowidzące i z innymi niepełnosprawnościami. 

Inne inicjatywy

organizowanie regularnych zajęć nordic walking w tandemie (dla osób widzących i niewidomych), wycieczki krajoznawcze, organizację spotkań integracyjnych, uczestnictwo i współudział w organizacji warsztatów dostępnościowych, spływów kajakowych dla osób z niepełnosprawnościami i wiele innych.

Zapraszam do kontaktu 🙂