TurystykaDostępna.pl

Aneta Bilnicka

Biuro podróży dla osób z niepełnosprawnością

Autorką artykułu jest Agnieszka Czulak, która podzieliła się opinią na temat biur podróży, z perspektywy osoby z niepełnosprawnością ruchową (MPD)

Biuro podróży dla osób z niepełnosprawnością

Kilka lat temu, jeszcze przed pandemią, bardzo dużo podróżowałam, gdyż uwielbiam poznawać nowe miejsca, ludzi i krajobrazy. Każda podróż ma w sobie coś magicznego, przenosi nas do innego świata i zachęca do eksplorowania jego zakątków, smaków, zapachów.

Wiele podróży zorganizowałam i odbyłam sama (np. autokarem do Chorwacji) lub z bliskimi, ze znajomymi, ale czasami miałam ochotę oddać trud organizacji w czyjeś ręce.

I wtedy odkryłam, że w Polsce działają co najmniej dwa biura podróży dedykowane osobom z niepełnosprawnościami – jedno ma siedzibę w Warszawie, drugie w Gorlicach, woj. małopolskie.

Skorzystałam z oferty obu tych biur i przyznaję, że byłam bardzo zadowolona z organizacji wyjazdów oraz obsługi mnie, jako klientki. Organizatorzy dbali o dostosowane hotele, o to, aby każdy mógł korzystać w pełni z lokalnych atrakcji oraz zwiedzać zabytki i inne ciekawe obiekty.

W Gorlicach działa Fundacja „Wyjdź z domu”, która ma status przedsiębiorstwa społecznego i prowadzi biuro podróży pn.: „Wakacje w dobrym tempie”.

Na potrzeby wyjazdów i wycieczek, które organizują, wynajmują autokary dostosowane do przewożenia osób, korzystających z wózków. Każdy, ze wspomnianych wcześniej autokarów, posiada przystosowaną platformę, która wwozi osobę ma wózku na poziom foteli pasażerskich. Osoba przesiada się na swoje miejsce, a platforma z samym już wózkiem zjeżdża w dół i wózek chowany jest do bagażnika. Podczas wysiadania z autokaru wszystko odbywa się w odwrotnej kolejności.

Cała procedura przebiega dość sprawnie i z zachowaniem bezpieczeństwa wszystkich użytkowników. Pamiętam, że byłam pod ogromnym wrażeniem tego pomysłu i samej konstrukcji.

Warszawskie Biuro Podróży „Accessible Poland Tours”, jak zapewnia na swojej stronie, ma w ofercie dla swoich klientów wszechstronne i kompleksowe usługi turystyczne, bez względu na wiek i rodzaj niepełnosprawności, z akcentem na turystów z ograniczoną funkcją narządu ruchu i osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Organizuje przeloty, wspiera na lotniskach, posiada też ofertę organizacji pobytu w Polsce zagranicznych turystów z niepełnosprawnościami, którzy chcą odwiedzić nasz kraj. Więcej o wsparciu osób z niepełnosprawnościami w transporcie, w tym artykule.

Obydwa biura nadal istnieją (11.2024), prężnie działają i osobiście polecam skorzystać z ich oferty, gdyż jest to gwarancja, że różnorodne potrzeby uczestników zostaną dostrzeżone i nie pozostaną bez odpowiedzi. Po za tym można poznać wspaniałe, zaangażowane i kompetentne osoby, dzięki którym podróżowanie to sama przyjemność i przygoda.

Biura podróży dla osób z niepełnosprawnością:

Accessible Poland Tours

www.accessibletour.pl

Biuro podroży „Wakacje w dobrym tempie”, Gorlice

www.wakacjewdobrymtempie.pl

Autorka: AgA Czulak

Zdjęcie: Pexels

Udostępnij wpis:

Następny wpis
Rogervoice – aplikacja ułatwiająca komunikacje pomiędzy osobami g/Głuchymi a słyszącymi

Sprawdź inne wpisy

Norma ISO 21902:2021 Turystyka dostępna dla wszystkich

Norma ISO 21902:2021 Turystyka i usługi pokrewne — Turystyka dostępna dla wszystkich — Wymagania i zalecenia ISO 21902:2021 Tourism and related services — Accessible tourism for all — Requirements and recommendations Wyobraź sobie miejsce, w którym wakacje są spędzane wspólnie przez rodziny i przyjaciół, tak aby nikt nie był pominięty.

Czytaj więcej »

Jak europejski akt w sprawie dostępności (EAA) wpłynie na prywatne firmy w Polsce?

Europejski akt w sprawie dostępności (EAA – European Accessibility Act) to ustawa mająca na celu zapewnienie równego dostępu niepełnosprawnym Europejczykom poprzez wymaganie dostępności różnych produktów i usług. Przed EAA Unia Europejska była mozaiką różnych zasad dostępności. EAA zmiata to i zastępuje znormalizowanymi wymogami dostępności. Komisja Europejska (władza wykonawcza UE) powoła

Czytaj więcej »