TurystykaDostępna.pl

Aneta Bilnicka

Czy szwedzki stół jest dostępny?

Autorką artykułu jest Agnieszka Czulak, która dzisiaj podzieli się z nami przemyśleniami na temat dostępności serwowanych śniadań w formie tzw. szwedzkiego stołu, z perspektywy osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Czy szwedzki stół jest dostępny?

Kiedy myślę o szeroko pojętej dostępności, pierwszą rzeczą, jaka przychodzi mi na myśl, jest ludzka otwartość i wyobraźnia. Tu mają swój początek wszystkie rozwiązania, mające na celu ułatwić życie, a świat uczynić bardziej dostępnym, dla wszystkich.

Kilka lat temu miałam okazję spędzać urlop w Muszynie. Na miejscu okazało się, że śniadania są realizowane w postaci szwedzkiego stołu. Dla mnie, jako osoby z niepełnosprawnością ruchową (MPD), jest to sytuacja bardziej niż niekomfortowa – jest wręcz niemożliwa do realizacji w zadowalający sposób. Zgłosiłam Gospodarzom, jasno, ale przyjaźnie, że nie mam możliwości skorzystania ze śniadania w formie bufetu, zakomunikowałam też swoje potrzeby przedstawiając alternatywne rozwiązanie. Spodziewałam się, iż rano znajdę talerz z wybranymi przez nich produktami, co zaakceptowałam jako cenę za ich pomoc, czyli brak możliwości wyboru.

kelner ustawia dania na stole

Jakież było moje zaskoczenie i wzruszenie (naprawdę się wzruszyłam), gdy okazało się, że talerz, owszem jest, ale … pusty. Natomiast dookoła niego znajdowało się kilka mniejszych talerzyków z tymi wszystkimi produktami, które były dostępne dla wszystkich pozostałych gości tego miejsca. Mało tego – całe jedzenie zostało przykryte małą parasolką z siateczki (!), aby nie siadały na nim wszędobylskie muchy. Ktoś nie tylko odpowiedział na moje potrzeby, ale poszedł krok dalej i sprawił, że zachowałam swoje prawo wyboru, co chcę jeść. Gdy zasiadłam do stołu, w jadalni pojawiła się Gospodyni z zapytaniem, czy wolę kawę czy herbatę i z propozycją, że ona mi ją przygotuje.

Tamta sytuacja pokazała mi, że zawsze należy komunikować swoje potrzeby w czytelny i przyjazny sposób, bo wtedy jest szansa, że doraźne rozwiązania staną się standardem. A przecież właśnie o to chodzi w dostępności 😊 Czy szwedzki stół jest dostępny? Nie jest dostępny z mojej perspektywy, co nie znaczy że dla wszystkich osób z niepełnosprawnością ruchową tak musi być, ale wszystkim na pewno pomoże zwykła ludzka otwartość na drugiego człowieka.

AgA Czulak – wieczna optymistka, miłośniczka podróży dalekich i bliskich, eksploratorka nowych smaków, zarówno jedzenia jak i życia.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, może spodoba Ci się wpis o sygnalizowaniu potrzeb dla osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami  Słonecznik Ukrytych Niepełnosprawności – Hidden Disabilities Sunflower

Udostępnij wpis:

Poprzedni wpis
Zamek w Toszku dostępny dla osób z niepełnosprawnościami
Następny wpis
Podróże dziadków z wnukami, Skip-Gen travel

Sprawdź inne wpisy

Turystyka dostępna - definicja

Definicja turystyki dostępnej

Definicja turystyki dostępnej. Wprowadzenie Turystyka jest zjawiskiem, które stale się rozwija i rośnie, a jednocześnie zależy od wielu czynników politycznych, społecznych, ekonomicznych czy kulturowych. Z tego powodu będą powstawały nowe definicje turystyki dostępnej, ale to co wiemy obecnie, o tym rodzaju turystyki zostawiam poniżej. Wszystkie przedsiębiorstwa i instytucje turystyczne powinny

Czytaj więcej »