TurystykaDostępna.pl

Aneta Bilnicka

Biuro podróży dla osób z niepełnosprawnością

Autorką artykułu jest Agnieszka Czulak, która podzieliła się opinią na temat biur podróży, z perspektywy osoby z niepełnosprawnością ruchową (MPD)

Biuro podróży dla osób z niepełnosprawnością

Kilka lat temu, jeszcze przed pandemią, bardzo dużo podróżowałam, gdyż uwielbiam poznawać nowe miejsca, ludzi i krajobrazy. Każda podróż ma w sobie coś magicznego, przenosi nas do innego świata i zachęca do eksplorowania jego zakątków, smaków, zapachów.

Wiele podróży zorganizowałam i odbyłam sama (np. autokarem do Chorwacji) lub z bliskimi, ze znajomymi, ale czasami miałam ochotę oddać trud organizacji w czyjeś ręce.

I wtedy odkryłam, że w Polsce działają co najmniej dwa biura podróży dedykowane osobom z niepełnosprawnościami – jedno ma siedzibę w Warszawie, drugie w Gorlicach, woj. małopolskie.

Skorzystałam z oferty obu tych biur i przyznaję, że byłam bardzo zadowolona z organizacji wyjazdów oraz obsługi mnie, jako klientki. Organizatorzy dbali o dostosowane hotele, o to, aby każdy mógł korzystać w pełni z lokalnych atrakcji oraz zwiedzać zabytki i inne ciekawe obiekty.

W Gorlicach działa Fundacja „Wyjdź z domu”, która ma status przedsiębiorstwa społecznego i prowadzi biuro podróży pn.: „Wakacje w dobrym tempie”.

Na potrzeby wyjazdów i wycieczek, które organizują, wynajmują autokary dostosowane do przewożenia osób, korzystających z wózków. Każdy, ze wspomnianych wcześniej autokarów, posiada przystosowaną platformę, która wwozi osobę ma wózku na poziom foteli pasażerskich. Osoba przesiada się na swoje miejsce, a platforma z samym już wózkiem zjeżdża w dół i wózek chowany jest do bagażnika. Podczas wysiadania z autokaru wszystko odbywa się w odwrotnej kolejności.

Cała procedura przebiega dość sprawnie i z zachowaniem bezpieczeństwa wszystkich użytkowników. Pamiętam, że byłam pod ogromnym wrażeniem tego pomysłu i samej konstrukcji.

Warszawskie Biuro Podróży „Accessible Poland Tours”, jak zapewnia na swojej stronie, ma w ofercie dla swoich klientów wszechstronne i kompleksowe usługi turystyczne, bez względu na wiek i rodzaj niepełnosprawności, z akcentem na turystów z ograniczoną funkcją narządu ruchu i osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Organizuje przeloty, wspiera na lotniskach, posiada też ofertę organizacji pobytu w Polsce zagranicznych turystów z niepełnosprawnościami, którzy chcą odwiedzić nasz kraj. Więcej o wsparciu osób z niepełnosprawnościami w transporcie, w tym artykule.

Obydwa biura nadal istnieją (11.2024), prężnie działają i osobiście polecam skorzystać z ich oferty, gdyż jest to gwarancja, że różnorodne potrzeby uczestników zostaną dostrzeżone i nie pozostaną bez odpowiedzi. Po za tym można poznać wspaniałe, zaangażowane i kompetentne osoby, dzięki którym podróżowanie to sama przyjemność i przygoda.

Biura podróży dla osób z niepełnosprawnością:

Accessible Poland Tours

www.accessibletour.pl

Biuro podroży „Wakacje w dobrym tempie”, Gorlice

www.wakacjewdobrymtempie.pl

Autorka: AgA Czulak

Zdjęcie: Pexels

Udostępnij wpis:

Poprzedni wpis
Letnie Igrzyska Głuchych TOKIO 2025
Następny wpis
Rogervoice w PJM

Sprawdź inne wpisy

Dokumentacja dostępności w 4 krokach

Dokumentacja dostępności w 4 krokach powinna zawierać: 1. Deklaracje dostępności Deklaracja dostępności to dokument, którego publikacja wymaga od podmiotu publicznego sprawdzenia dostępności cyfrowej swojej strony internetowej lub aplikacji mobilnej oraz stałego nadzoru nad tą dostępnością. Deklaracja dostępności informuje osoby niepełnosprawne o tym, czego mogą spodziewać się korzystając z danej strony

Czytaj więcej »
Turystyka dostępna - definicja

Definicja turystyki dostępnej

Definicja turystyki dostępnej. Wprowadzenie Turystyka jest zjawiskiem, które stale się rozwija i rośnie, a jednocześnie zależy od wielu czynników politycznych, społecznych, ekonomicznych czy kulturowych. Z tego powodu będą powstawały nowe definicje turystyki dostępnej, ale to co wiemy obecnie, o tym rodzaju turystyki zostawiam poniżej. Wszystkie przedsiębiorstwa i instytucje turystyczne powinny

Czytaj więcej »

Norma ISO 21902:2021 Turystyka dostępna dla wszystkich

Norma ISO 21902:2021 Turystyka i usługi pokrewne — Turystyka dostępna dla wszystkich — Wymagania i zalecenia ISO 21902:2021 Tourism and related services — Accessible tourism for all — Requirements and recommendations Wyobraź sobie miejsce, w którym wakacje są spędzane wspólnie przez rodziny i przyjaciół, tak aby nikt nie był pominięty.

Czytaj więcej »