Aneta Bilnicka

Zdobywanie szczytów, nie tylko tych górskich

Autorką wpisu jest Agnieszka Czulak, miłośniczka podróży, eksploratorka nowych smaków, psycholożka. Jej tekst to cenne przypomnienie, że każdy z nas ma swoje unikalne ścieżki i wyzwania, które warto podejmować w zgodzie z własnymi wartościami.

Zdobywanie szczytów, nie tylko tych górskich

Znam osoby, które twierdzą, że droga na szczyt jest ważniejsza, niż sam fakt jego zdobycia. Ciekawe, czy Wy myślicie podobnie…?
Na szczyt góry zwykle prowadzi kilka szlaków. Od tego, który z nich wybierzemy zależy kiedy tam dojdziemy, kogo na nim spotkamy i jakie będą nas czekać wyzwania.
Do takiej drogi można, a nawet trzeba się przygotować: mapa, dobre buty, odpowiedni strój, a także czy wędrujemy sami czy z kimś.
Zdobywanie szczytów, rozumiane jako osiąganie celów, jest wpisane w naturę człowieka. Każdy z nas, na co dzień, ma swoje Rysy do zdobycia. Ważne jak się do tego przygotujemy i czy zdecydujemy się dokonać tego samemu, czy też zaprosimy kogoś, z kim będzie nam łatwiej i przyjemniej podjąć wyzwanie.
Podczas wędrówki zwykle można napotkać jakieś przeszkody, trudności do pokonania. Mogą to być sypiące się kamienie, śliski żwir lub kałuże. Za każdym razem trzeba dokonać wyboru sposobu ich pokonania. I nieważne, jak robią to inni – najlepszy jest swój własny pomysł, najlepiej dostosowany do swoich możliwości. Dokładnie tak samo, jak w życiu. Tyle tylko, że tu nie ma kamieni czy żwiru, tutaj są wyzwania innej natury.
Warto także czasem się zatrzymać podczas tej naszej wędrówki. Jest to szansa na nacieszenie oczu widokami i na odpoczynek, wsłuchanie się w siebie. Jeśli szlak okaże się zbyt trudny, można go podzielić na mniejsze odcinki lub zupełnie z niego zawrócić. To jest tylko informacja, że zmierzymy się z nim w innym czasie.
Najważniejsze, żeby podejmować decyzje w zgodzie z samym sobą i pamiętać, że czasem można, a nawet trzeba coś „odpuścić”.

Autorka: Agnieszka Czulak

Udostępnij wpis:

Poprzedni wpis
Forum Dostępność w Transporcie - Kraków 2024
Następny wpis
Zastosowanie logiki rozmytej w zarządzaniu dostępnością

Sprawdź inne wpisy

Turystyka dostępna - definicja

Definicja turystyki dostępnej

Definicja turystyki dostępnej. Wprowadzenie Turystyka jest zjawiskiem, które stale się rozwija i rośnie, a jednocześnie zależy od wielu czynników politycznych, społecznych, ekonomicznych czy kulturowych. Z tego powodu będą powstawały nowe definicje turystyki dostępnej, ale to co wiemy obecnie, o tym rodzaju turystyki zostawiam poniżej. Wszystkie przedsiębiorstwa i instytucje turystyczne powinny

Czytaj więcej »
Autorka bloga Turystyka dostępna Aneta Bilnicka

Czym się różni turystyka dla wszystkich od turystyki dostępnej?

Wraz z rozwojem zainteresowania turystyką dostępną, w wielu krajach zaczęto powszechnie używać terminu „Tourism for All”, ale czy na pewno możemy używać tych terminów zamiennie? Czym się różni turystyka dla wszystkich od turystyki dostępnej? Mimo że te terminy są używane zamiennie, nie są tożsame. Turystyka dla Wszystkich obejmuje całą populację nie

Czytaj więcej »
lobby hotelowe, po lewej stronie duże jasne fotele ze stolikami i doniczkami z roślinnością po prawej stronie polna przestrzeń komunikacyjna, dość szeroka aby zmieścił się wózek

Polskie prawo turystyczne a dostępność cz.1

Polskie przepisy regulujące usługi turystyczne uwzględniają potrzeby osób z niepełnosprawnościami, zobowiązując obiekty hotelarskie i infrastrukturę do zapewnienia dostępności. Dzięki określonym standardom architektonicznym i organizacyjnym turystyka staje się bardziej dostępna dla wszystkich.

Czytaj więcej »