TurystykaDostępna.pl

Aneta Bilnicka

Zdobywanie szczytów, nie tylko tych górskich

Autorką wpisu jest Agnieszka Czulak, miłośniczka podróży, eksploratorka nowych smaków, psycholożka. Jej tekst to cenne przypomnienie, że każdy z nas ma swoje unikalne ścieżki i wyzwania, które warto podejmować w zgodzie z własnymi wartościami.

Zdobywanie szczytów, nie tylko tych górskich

Znam osoby, które twierdzą, że droga na szczyt jest ważniejsza, niż sam fakt jego zdobycia. Ciekawe, czy Wy myślicie podobnie…?
Na szczyt góry zwykle prowadzi kilka szlaków. Od tego, który z nich wybierzemy zależy kiedy tam dojdziemy, kogo na nim spotkamy i jakie będą nas czekać wyzwania.
Do takiej drogi można, a nawet trzeba się przygotować: mapa, dobre buty, odpowiedni strój, a także czy wędrujemy sami czy z kimś.
Zdobywanie szczytów, rozumiane jako osiąganie celów, jest wpisane w naturę człowieka. Każdy z nas, na co dzień, ma swoje Rysy do zdobycia. Ważne jak się do tego przygotujemy i czy zdecydujemy się dokonać tego samemu, czy też zaprosimy kogoś, z kim będzie nam łatwiej i przyjemniej podjąć wyzwanie.
Podczas wędrówki zwykle można napotkać jakieś przeszkody, trudności do pokonania. Mogą to być sypiące się kamienie, śliski żwir lub kałuże. Za każdym razem trzeba dokonać wyboru sposobu ich pokonania. I nieważne, jak robią to inni – najlepszy jest swój własny pomysł, najlepiej dostosowany do swoich możliwości. Dokładnie tak samo, jak w życiu. Tyle tylko, że tu nie ma kamieni czy żwiru, tutaj są wyzwania innej natury.
Warto także czasem się zatrzymać podczas tej naszej wędrówki. Jest to szansa na nacieszenie oczu widokami i na odpoczynek, wsłuchanie się w siebie. Jeśli szlak okaże się zbyt trudny, można go podzielić na mniejsze odcinki lub zupełnie z niego zawrócić. To jest tylko informacja, że zmierzymy się z nim w innym czasie.
Najważniejsze, żeby podejmować decyzje w zgodzie z samym sobą i pamiętać, że czasem można, a nawet trzeba coś „odpuścić”.

Autorka: Agnieszka Czulak

Udostępnij wpis:

Poprzedni wpis
Forum Dostępność w Transporcie - Kraków 2024
Następny wpis
Zastosowanie logiki rozmytej w zarządzaniu dostępnością

Sprawdź inne wpisy

wózek do poruszania się po piasku, w tle Plaże dostępne dla wszystkich

Plaże dostępne dla wszystkich

Wakacje nad Polskim morzem, gdzie każdy niezależnie od swoich potrzeb, może cieszyć się wypoczynkiem i pięknem plaż? Tak to jest możliwe! 32,2% Polskich plaż jest dostępnych dla osób z niepełnoprawnością ruchową, a kolejne 13,8% to plaże potencjalnie dostępne. W ramach projektu „Plaże dla wszystkich” (2021), znanego wcześniej pod nazwą „440

Czytaj więcej »

Model Biznesowy Happiness

Model biznesowy Happiness Dla tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają ludzi i szczęście. Ale to, co godne uwagi, to fakt, że dokonując tego wyboru, firmy stają się bardziej dochodowe. Więc jeśli jesteś jednym z tych ludzi, którzy wyruszają w świat przedsiębiorczości, to warto poświęcić trochę czasu na określenie, co sprawi, że będziesz

Czytaj więcej »

Dostępne wydarzenia

Dostępne wydarzenia, wprowadzenie Każdy z nas ma prawo do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, sportowych czy rozrywkowych, niezależnie od poziomu sprawności. Coraz więcej organizatorów i instytucji dostrzega potrzebę tworzenia dostępnych przestrzeni i oferowania wsparcia, które pozwala osobom z niepełnosprawnościami cieszyć się pełnią życia społecznego. W dzisiejszym poście przyjrzymy się najciekawszym i

Czytaj więcej »