TurystykaDostępna.pl

Aneta Bilnicka

Wędrówki po górach. Beskid Śląski

 „W górach jest to, co kocham”. Autorką wpisu jest Agnieszka Czulak

Wędrówki po górach. Beskid Śląski

 „W górach jest to, co kocham” – taki napis widziałam na wielu gadżetach, które były w sprzedaży w schroniskach i w sklepikach, znajdujących się w górskich miejscowościach.

Rzeczywiście, w górach jest jakaś magia. Górskie wycieczki dają możliwość podziwiania pięknych i niepowtarzalnych krajobrazów. Dają też radość i satysfakcję, z faktu osiągnięcia celu, wejścia na szczyt. Wartością dodaną są też ludzie, których tam spotkam(y.)

Tylko czy góry są dostępne? Czy dla wszystkich?

Wędrując tego lata po ścieżkach Beskidu Śląskiego, natknęłam się na kilka rozwiązań, umożliwiających osobom o różnorodnych potrzebach, korzystanie z możliwości podziwiania górskich szczytów.

Pierwszym z nich był szczyt Czantorii, na który można wjechać Koleją kanapową. Jest to Kolej przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych. Jest ona wyprzęgana, co oznacza, że kanapy zwalniają bieg w obrębie peronu. Możliwe jest również całkowite zatrzymanie Kolei, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Osobom, które do poruszania się wykorzystują różnorodny sprzęt (wózek, balkonik, kule) bardzo miłe osoby z obsługi pomagają wsiąść na kanapę, a na kolejnej wywożony jest sprzęt.

Drugim miejscem, gdzie dostępność staje się bardziej widoczna, jest kolej szynowa na górę Żar. W wagonach jest dostatecznie dużo miejsca, żeby swobodnie mogły z nich korzystać osoby używające wózków, balkoników lub kul.

Miałam też okazję zauważyć, że w niektórych miejscach, przeznaczonych do zwiedzania, takich jak muzea, czy zamkowe wnętrza, dostępne są pętle indukcyjne, a także audio-przewodniki oraz tablice dotykowe, opisujące eksponaty w alfabecie Braille’a.

Zachęcam każdego, kto czuje, że góry go wzywają, albo lubi miejsca związane z historią, do osobistego eksplorowania możliwości technicznych infrastruktury turystycznej oraz obiektów użyteczności publicznej – im większe stawiamy wymagania, tym lepiej. Tylko tędy prowadzi droga do życia w świecie dostępnym dla wszystkich.

A o zdobywaniu szczytów, nie tylko tych górskich, już w innym poście.

Autorka „Wędrówki po górach. Beskid Śląski”: AgA Czulak.

Więcej o zdobywaniu górskich szczytów w artykule # DOSTĘPNOŚĆ (4) Szlaki turystyczne i zasady projektowania infrastruktury towarzyszącej

Udostępnij wpis:

Poprzedni wpis
Światowy Dzień Turystyki 2024
Następny wpis
Udostępnianie usług turystycznych dla osób  słabowidzących i niewidomych

Sprawdź inne wpisy

Turystyka dostępna - definicja

Definicja turystyki dostępnej

Definicja turystyki dostępnej. Wprowadzenie Turystyka jest zjawiskiem, które stale się rozwija i rośnie, a jednocześnie zależy od wielu czynników politycznych, społecznych, ekonomicznych czy kulturowych. Z tego powodu będą powstawały nowe definicje turystyki dostępnej, ale to co wiemy obecnie, o tym rodzaju turystyki zostawiam poniżej. Wszystkie przedsiębiorstwa i instytucje turystyczne powinny

Czytaj więcej »

#DOSTĘPNOŚĆ (5) Podróże dla osób poruszających się na wózkach

Podróże małe i duże dla osób poruszających się na wózkach – poradnik dla Touroperatorów #DOSTĘPNOŚĆ to cykl artykułów na temat dostępności przestrzennej, komunikacyjnej i informacyjnej dla osób z różnym stopniem sprawności, tak aby wszystkim żyło/pracowało i podróżowało się lepiej, wygodniej – po prostu szczęśliwiej. W tym numerze poradnik jak zaplanować

Czytaj więcej »

Komunikacja empatyczna w pracy

Komunikacja empatyczna w pracy Tam gdzie są ludzie pojawiają się emocje. Każde miejsce pracy jest nimi przepełnione, rozmowy się toczą, rzeczy się dzieją, a ludzie odczuwają i różnie reagują. Do tego dochodzi presja czasu, zadania do wykonania, porozumienia i nieporozumienia, wszystko to powoduje, że emocje, gdy nie są dobrze zarządzane,

Czytaj więcej »