TurystykaDostępna.pl

Aneta Bilnicka

Dostępna turystyka rowerowa w Małopolsce

Dostępna turystyka rowerowa w Małopolsce. Co pomaga zwiększyć dostępność tras?

To co pozwala zwiększyć dostępność tras rowerowych to czytelne i jasne oznakowanie trasy z miejscami odpoczynku i punktami naprawy, tzw. Miejsce Obsługi Rowerzystów VeloMalopolska. Dostępna turystyka rowerowa w Małopolsce to głównie trasy VeloMałopolska.

Część tras VeloMałopolska posiada szerokie i gładkie nawierzchnie, co ułatwia poruszanie się trójkołowym rowerem lub rowerem poziomy z napędem przednim. Trasy rowerowe takie jak VeloDunajec, oferują asfaltowe nawierzchnie, ułatwiające poruszanie się zarówno rowerami, jak i wózkami. Ponadto asfaltowe drogi zapewniają płynną i bezpieczną jazdę, minimalizując ryzyko upadków i urazów​.

Na trasach takich jak VeloCzorsztyn czy Szlak wokół Tatr rozmieszczono liczne miejsca odpoczynku, wyposażone w ławki i stoły. Są to idealne miejsca na przerwę, pozwalające na regenerację sił i podziwianie pięknych widoków. Dodatkowo, w strategicznych miejscach znajdują się punkty naprawy rowerów, co jest bardzo przydatne w razie awarii sprzętu

Na stronie VeloMałopolska oraz w przewodnikach turystycznych dostępne są szczegółowe opisy tras, które uwzględniają potrzeby osób starszych i z niepełnosprawnościami. Przewodniki te oferują informacje na temat dostępności tras, miejsc odpoczynku oraz punktów serwisowych, co pozwala na lepsze zaplanowanie wycieczki​.

Zachęcam do odsłuchania webinarium poświęconemu tematyce dostępności tras ora ogólnie VeloMałopolska! Film na dole strony.

Małopolska, dzięki swojej różnorodności geograficzno-przyrodniczej ma do zaoferowania niezliczoną ilość atrakcji skierowanych do rowerzystów.

Dostępna turystyka rowerowa w Małopolsce. Nie ważne czy przyjechałeś tutaj na chwilę, jesteś stałym bywalcem lub mieszkańcem, wytrawnym rowerowym, wygą czy początkującym. Każdy znajdzie w Małopolsce trasę rowerową dla siebie. Oto niektóre z nich:

Do Zakopanego na rowerze – VeloDunajec

Najpiękniejsza trasa z szeregiem atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Wszystkie miejsca na szlaku łączy Dunajec oraz trasa rowerowa, której przebieg wytyczyła rzeka. Od Podhala gdzie bierze swój początek aż do Wietrzychowic – miejsca gdzie Dunajec wpada do Wisły a trasa VeloDunajec łączy się z Wiślaną Trasą Rowerową. Opis trasy, atrakcji oraz mapa wraz z plikami GPX do pobrania pod tym linkiem. 

Bikepark Słotwiny Arena i wieża widokowa w Krynicy-Zdrój

Bike Park Słotwiny Arena działa w okresie wiosna-jesień, na terenie stacji narciarskiej w Krynicy-Zdrój. To 10 km dobrze przygotowanych i na bieżąco utrzymywanych, jednokierunkowych tras o różnym stopniu trudności. Na terenie Bike Parku działa również wypożyczalnia sprzętu oraz szkoła rowerowa.

Krynica to nie jedyna miejscówka dla rowerzystów żądnych wrażeń. Dynamicznie rozwijająca się infrastruktura wokół ośrodków narciarskich, ciągle przybywające nowe górskie trasy rowerowe sprawiają, że bez względu na wiek, każdy miłośnik górskiej jazdy poczuje tu prawdziwe emocje! Gdzie znajdziecie pumptracki, zagłębia górskich szlaków oraz bikeparki z prawdziwego zdarzenia? Oczywiście w Małopolsce! – więcej informacji pod tym linkiem. 

Małopolska dla szosowców i na długi dystans

Idealna, równa nawierzchnia to sytuacja wymarzona dla miłośników kolarstwa szosowego.

W Małopolsce tras rowerowych przygotowanych pod wąskie opony jest już całkiem sporo. Poniżej znajdują się linki do opisu oraz ślady GPS w których dominuje równiutki asfalt a ślady omijają praktycznie wszystkie odcinki, które są dopiero w budowie oraz te poprowadzone po szutrach, zniszczonych asfaltach lub innych utrudnieniach. Ślad wykorzystujący Wiślaną Trasę Rowerową (WTR) pętla po dwóch brzegach Wisły oraz VeloDunajec i WTR pod szosówki. 

Tras jest oczywiście więcej, wszystkie można obejrzeć i sprawdzić szczegóły na stronie VisitMałopolska 

A co z dostępnością? Otóż trasy są też dostosowane do osób z różnymi potrzebami (osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami, rodziny z małymi dziećmi). Po więcej szczegółów odsyłam do webinariów (tłumaczonych na PJM).

LINK: https://www.youtube.com/watch?v=3V0_AsFFp9A

kadr z filmu o dostępnej turystyce, kard jest podzielony na dwie sekcje, w pierwszej widać uczestników i prowadzącą a w drugim tłumacza Polskiego Języka Migowego
Autorka: Aneta Bilnicka

Udostępnij wpis:

Poprzedni wpis
Turystyka osób g/Głuchych i niedosłyszących
Następny wpis
Program rozwoju turystyki społecznej

Sprawdź inne wpisy

Dostępne wydarzenia

Dostępne wydarzenia, wprowadzenie Każdy z nas ma prawo do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, sportowych czy rozrywkowych, niezależnie od poziomu sprawności. Coraz więcej organizatorów i instytucji dostrzega potrzebę tworzenia dostępnych przestrzeni i oferowania wsparcia, które pozwala osobom z niepełnosprawnościami cieszyć się pełnią życia społecznego. W dzisiejszym poście przyjrzymy się najciekawszym i

Czytaj więcej »

Wystawa GŁUSZA – Muzeum Śląskie

Wystawa GŁUSZA – Muzeum Śląskie to projekt, którego częścią jest wystawa stworzona przez słyszących i Głuchych kuratorów. Dzięki czemu daje szansę zapoznania się z wizją świata zbudowaną na znakach i obrazach. Wystawa opowiada o tym, w jaki sposób język wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości, przybliża mało znaną, ale fascynującą kulturę

Czytaj więcej »