TurystykaDostępna.pl

Aneta Bilnicka

# DOSTĘPNOŚĆ (3) Dostępne miejsca w Małopolsce, które warto odwiedzić cz. 1

# DOSTĘPNOŚĆ (3) Dostępne miejsca w Małopolsce, które warto odwiedzić cz. 1

#DOSTĘPNOŚĆ to cykl artykułów na temat dostępności przestrzennej, komunikacyjnej i informacyjnej dla osób z różnym stopniem sprawności, tak aby wszystkim żyło/pracowało i podróżowało się lepiej, wygodniej – po prostu dostępniej.

W tym numerze o tym gdzie sprawdzić bazę obiektów noclegowych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co odwiedzić w Małopolsce oraz co może zmienić Program Dostępność Plus?

O dostępności bazy turystycznej dla potrzeb osób z niepełnosprawnością mówi się coraz częściej, powstają punkty obsługi klientów i oferty dla turystów z niepełnosprawnościami. W siedzibie Zarządu Głównego PTTK w Warszawie 22 grudnia 2018 r. wręczono nagrody najlepszym oddziałom PTTK w roku 2018 działającym na rzecz osób niepełnosprawnych, wśród nich znalazły się:

Oddział PTTK „Ziemi Tarnowskiej” w Tarnowie – 3 miejsce ex aequo z Oddziałem PTTK w Mysłowicach. Oddziały te ukazują osobom z różnym stopniem i rodzajem niepełnosprawności możliwości uprawiania turystyki, piękno otaczającej przyrody, uczestnictwa w swoistych terenowych lekcjach historyczno-patriotycznych. Pokazują jak w sposób ciekawy spędzić czas, poznać otaczający świat i interesujących ludzi. Niestety trudno znaleźć informację o konkretnej ofercie, ale próbujcie bezpośrednio w oddziałach PTTK.

Gdzie w Małopolskę? cz.1

Morskie Oko

Do samego schroniska nad stawem prowadzi asfaltowa droga, tylko miejscami występuje znaczne jej nachylenie, które może stwarzać problemy. Także kilka metrów drogi prowadzących już pod schronisko jest ułożone z dużych kamieni („kocich łbów”), które utrudniają jazdę.

Samo schronisko posiada bariery architektoniczne i niedostosowaną toaletę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (07.2019).

Kraków

II edycja „Przewodnika po Krakowie dla turysty z niepełnosprawnością” rozszerzona o trasę Nowa Huta, w wersji polskiej, angielskiej, francuskiej i rosyjskiej wzbogacona jest o aplikację mobilną – kompendium wiedzy na temat dostępności różnych obiektów dla turystów z niepełnosprawnościami.

Zwiedzanie Krakowa. Linki w zależności od systemów na telefonie:

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.amistad.treespot.krakowdlaniepelnosprawnych

iOS: https://itunes.apple.com/us/app/krakow-dla-niepe-nosprawnych/id1110300415?mt=8

Windows: https://www.microsoft.com/pl-pl/store/apps/krakow-dla-niepe%c5%82nosprawnych/9nblggh4spdw

W tym miejscu warto podkreślić, że podróżowanie np. z asystentem osobistym/turystycznym otwiera wiele drzwi i możliwości dla turystów z niepełnosprawnościami. Gdzie znaleźć takiego asystenta? W 2019 roku zakończyła się l edycja kursu „Asystent Turystyczny Osoby Niepełnosprawnej ATON”, ponad 40 osób z całego kraju przeszkoliło się w zakresie turystyki górskiej i kajakowej. Link do grupy na fb: https://www.facebook.com/ATON-359853541365173/ Ja również ukończyłam ten kurs 🙂

Ponadto Wiele Fundacji i Stowarzyszeń organizuje wyjazdy turystyczne. Moje ostatnie odkrycie to Fundacja „Pogranicze bez barier, która „otwiera” góry dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie wzroku.

Bazę noclegową sprawdzimy m.in. na:

https://meteor-turystyka.pl/noclegi,przyjazny-niepelnosprawnym,krakow,4.html lub http://noclegibezbarier.pl/

Celem portalu noclegi bez barier jest ułatwienie osobom z niepełnosprawnościami znalezienia miejsc noclegowych w dobrze dla nich przystosowanych obiektach hotelarskich. Dodatkowo portal promować ma turystykę osób z niepełnosprawnościami.

Jak czytamy na portalu woj. małopolskiego tym, co przyciąga turystów do Małopolski jest niewątpliwie unikatowe dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu, ale również bogata, różnorodna i często niekonwencjonalna oferta turystyczna, mnogość wydarzeń kulturalnych, wciąż żywa tradycja, a także wyśmienita kuchnia. Czy jest możliwe, że doczekamy się chociaż częściowej dostępności bazy turystycznej w najbliższych latach?

Prognozy są optymistyczne ponieważ Program rządowy Dostępność Plus na lata 2018-2025 przywołuje najważniejsze wyzwania w obszarze dostępności jakim są m.in. właśnie:

niedostępność miejsc rekreacji i wypoczynku na przykład parków, plaż, kąpielisk, tras turystycznych;

DZIAŁANIE 26. „Sport, turystyka i rekreacja bez barier” ww. Programu przewiduje rezultaty swoich działań, jakimi są np.:

  1. Co najmniej 100 km szlaków turystycznych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami;
  2. Co najmniej 10 schronisk górskich dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami
  3. System powiadamiania alarmowego 112 dostępny dla osób z niepełnosprawnościami;

Budżet na działanie to 900 mln złotych, więc pozostaje tylko czekać…, a może właśnie warto byłoby włączyć się w budowanie dostępnych plaż, schronisk górskich czy szlaków turystycznych? W końcu „nic o nas bez nas”! Więcej na ten temat już wkrótce na www.turystykadostepna.pl

Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chcesz wesprzeć moją pracę, rozważ kliknięcie przycisku poniżej: POSTAW MI KAWĘ, aby przekazać niewielką darowiznę na zakup kawy lub wsparcie mojej inicjatywy społecznej.

Twoje wsparcie pozwala mi tworzyć nowe i lepsze treści, a także pokrywać koszty rozwoju strony internetowej i fundacji. Zrób to tylko wtedy, gdy możesz sobie na to pozwolić finansowo, ponieważ są to trudne czasy dla nas wszystkich – Dziękuję! 

Udostępnij wpis:

Poprzedni wpis
# DOSTĘPNOŚĆ (4) Szlaki turystyczne i zasady projektowania infrastruktury towarzyszącej
Następny wpis
Model Biznesowy Happiness

Sprawdź inne wpisy

Komunikacja empatyczna w pracy

Komunikacja empatyczna w pracy Tam gdzie są ludzie pojawiają się emocje. Każde miejsce pracy jest nimi przepełnione, rozmowy się toczą, rzeczy się dzieją, a ludzie odczuwają i różnie reagują. Do tego dochodzi presja czasu, zadania do wykonania, porozumienia i nieporozumienia, wszystko to powoduje, że emocje, gdy nie są dobrze zarządzane,

Czytaj więcej »

#DOSTĘPNOŚĆ (5) Podróże dla osób poruszających się na wózkach

Podróże małe i duże dla osób poruszających się na wózkach – poradnik dla Touroperatorów #DOSTĘPNOŚĆ to cykl artykułów na temat dostępności przestrzennej, komunikacyjnej i informacyjnej dla osób z różnym stopniem sprawności, tak aby wszystkim żyło/pracowało i podróżowało się lepiej, wygodniej – po prostu szczęśliwiej. W tym numerze poradnik jak zaplanować

Czytaj więcej »

Dostępne wydarzenia

Dostępne wydarzenia, wprowadzenie Każdy z nas ma prawo do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, sportowych czy rozrywkowych, niezależnie od poziomu sprawności. Coraz więcej organizatorów i instytucji dostrzega potrzebę tworzenia dostępnych przestrzeni i oferowania wsparcia, które pozwala osobom z niepełnosprawnościami cieszyć się pełnią życia społecznego. W dzisiejszym poście przyjrzymy się najciekawszym i

Czytaj więcej »