TurystykaDostępna.pl

Aneta Bilnicka

Zdobywanie szczytów, nie tylko tych górskich

Autorką wpisu jest Agnieszka Czulak, miłośniczka podróży, eksploratorka nowych smaków, psycholożka. Jej tekst to cenne przypomnienie, że każdy z nas ma swoje unikalne ścieżki i wyzwania, które warto podejmować w zgodzie z własnymi wartościami.

Zdobywanie szczytów, nie tylko tych górskich

Znam osoby, które twierdzą, że droga na szczyt jest ważniejsza, niż sam fakt jego zdobycia. Ciekawe, czy Wy myślicie podobnie…?
Na szczyt góry zwykle prowadzi kilka szlaków. Od tego, który z nich wybierzemy zależy kiedy tam dojdziemy, kogo na nim spotkamy i jakie będą nas czekać wyzwania.
Do takiej drogi można, a nawet trzeba się przygotować: mapa, dobre buty, odpowiedni strój, a także czy wędrujemy sami czy z kimś.
Zdobywanie szczytów, rozumiane jako osiąganie celów, jest wpisane w naturę człowieka. Każdy z nas, na co dzień, ma swoje Rysy do zdobycia. Ważne jak się do tego przygotujemy i czy zdecydujemy się dokonać tego samemu, czy też zaprosimy kogoś, z kim będzie nam łatwiej i przyjemniej podjąć wyzwanie.
Podczas wędrówki zwykle można napotkać jakieś przeszkody, trudności do pokonania. Mogą to być sypiące się kamienie, śliski żwir lub kałuże. Za każdym razem trzeba dokonać wyboru sposobu ich pokonania. I nieważne, jak robią to inni – najlepszy jest swój własny pomysł, najlepiej dostosowany do swoich możliwości. Dokładnie tak samo, jak w życiu. Tyle tylko, że tu nie ma kamieni czy żwiru, tutaj są wyzwania innej natury.
Warto także czasem się zatrzymać podczas tej naszej wędrówki. Jest to szansa na nacieszenie oczu widokami i na odpoczynek, wsłuchanie się w siebie. Jeśli szlak okaże się zbyt trudny, można go podzielić na mniejsze odcinki lub zupełnie z niego zawrócić. To jest tylko informacja, że zmierzymy się z nim w innym czasie.
Najważniejsze, żeby podejmować decyzje w zgodzie z samym sobą i pamiętać, że czasem można, a nawet trzeba coś „odpuścić”.

Autorka: Agnieszka Czulak

Udostępnij wpis:

Poprzedni wpis
Forum Dostępność w Transporcie - Kraków 2024
Następny wpis
Zastosowanie logiki rozmytej w zarządzaniu dostępnością

Sprawdź inne wpisy

Jak europejski akt w sprawie dostępności (EAA) wpłynie na prywatne firmy w Polsce?

Europejski akt w sprawie dostępności (EAA – European Accessibility Act) to ustawa mająca na celu zapewnienie równego dostępu niepełnosprawnym Europejczykom poprzez wymaganie dostępności różnych produktów i usług. Przed EAA Unia Europejska była mozaiką różnych zasad dostępności. EAA zmiata to i zastępuje znormalizowanymi wymogami dostępności. Komisja Europejska (władza wykonawcza UE) powoła

Czytaj więcej »

Wystawa GŁUSZA – Muzeum Śląskie

Wystawa GŁUSZA – Muzeum Śląskie to projekt, którego częścią jest wystawa stworzona przez słyszących i Głuchych kuratorów. Dzięki czemu daje szansę zapoznania się z wizją świata zbudowaną na znakach i obrazach. Wystawa opowiada o tym, w jaki sposób język wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości, przybliża mało znaną, ale fascynującą kulturę

Czytaj więcej »