TurystykaDostępna.pl

Aneta Bilnicka

Turystyka osób niedosłyszących

Poniżej przedstawiam wam garść przydatnych informacji o turystyce dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Do stworzenia tego postu zainspirowały mnie zasady projektowania uniwersalnego o których jeszcze napiszę 🙂 Jak się okazuję dość sporo wiemy na temat udostępniania przestrzeni i usług dla osób niewidomych czy z niepełnosprawnością ruchu, ale o osobach g/Głuchych trzeba się naszukać informacji. Tutaj zostawiam kilka przykładów udostępniania turystyki dla tej grupy osób.

Turystyka osób niesłyszących i niedosłyszących staje się dynamicznym obszarem, gdzie rosnąca świadomość społeczeństwa i rozwijająca się infrastruktura turystyczna umożliwiają tworzenie bardziej dostępnych i inkludujących doświadczeń. Rozwiązania, takie jak przewodnicy znający PJM czy dostosowane oznakowania wizualne, pomagają uczynić atrakcje turystyczne bardziej przyjaznymi dla osób niesłyszących.

W miarę wzrostu programów edukacyjnych i zwiększania świadomości społeczeństwa, podróże stają się coraz bardziej komfortowe i dostępne dla tej grupy, pozwalając cieszyć się różnorodnością kulturową. W turystyce istnieje wiele zastosowań uniwersalnego projektowania dla osób g/Głuchych, które poprawiają ich doświadczenia podróżnicze.

Oto kilka przykładów:

  • Multimedialne przewodniki turystyczne: Tworzenie interaktywnych, multimedialnych przewodników turystycznych z tekstami, obrazami i filmami umożliwia korzystanie z informacji bez konieczności słuchania. Np. OpenART – jest to aplikacja dostępna za darmo w Google Play i Apple Store. Ułatwia dostęp do dzieł sztuki wszystkim zwiedzającym, także osobom niewidzącym i niesłyszącym. Z aplikacji można korzystać w domu – przeglądając dzieła polskiej sztuki współczesnej, a także w samym muzeum, gdzie Open Art może zastąpić przewodnika. Więcej informacji o aplikacji na stronie projektu www.openart.ibemag.pl oraz profilu FB projektu. https://www.facebook.com/muzeawpjm
  • Wirtualne tłumaczenia migowe: Wdrożenie rozwiązań online umożliwiających wirtualne tłumaczenia migowe może znacznie ułatwić komunikację z lokalnymi przewodnikami i mieszkańcami.

    Obraz wygenerowano przy użyciu AI
  • Sygnalizacja wizualna w miejscach użyteczności publicznej: W muzeach, parkach narodowych i innych miejscach turystycznych można zastosować systemy sygnalizacyjne wizualne, które przekazują ważne informacje bez konieczności korzystania z dźwięku.
  • Wizualne oznakowanie szlaków turystycznych, które pozwala osobom niesłyszącym i niedosłyszącym na łatwiejszą orientację i eksplorację otoczenia.
  • Dostępność informacji w formie tekstowej: Zapewnienie dostępu do informacji turystycznych w formie tekstowej na stronach internetowych, broszurach i materiałach promocyjnych ułatwia planowanie podróży dla każdej osoby.
  • Organizowanie programów edukacyjnych dla pracowników w miejscach turystycznych, aby zwiększyć świadomość i zrozumienie potrzeb osób z ograniczeniami słuchowymi.

Poprzez zastosowanie tych rozwiązań, branża turystyczna może stworzyć bardziej dostępne i inkludujące środowisko dla osób g/Głuchych, zwiększając jednocześnie ich satysfakcję z podróży i uczestnictwo w różnych atrakcjach turystycznych.

Inne dobre praktyki to:

Aplikacja Transkrypcja na żywo i powiadomienia o dźwiękach pomaga osobom niesłyszącym i niedosłyszącym prowadzić rozmowy podczas podróży i rozpoznawać dźwięki otoczenia przy użyciu telefonu lub tabletu z Androidem, np. Google Live Transcribe.

Obraz wygenerowano przy użyciu AI

Hotel, dobre praktyki: posiada własny przenośny system wsparcia dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Bezprzewodowe słuchawki i dekoder wideotekstu sprawią, że goście niedosłyszący będą mogli oglądać telewizję podczas relaksu w swoim pokoju. Pokoje wyposażone są w alarm świetlny, który rano budzi gości niesłyszących lub niedosłyszących. Istnieje również wskaźnik świetlny, który informuje gości, gdy ktoś dzwoni do drzwi.

SITur i SITex to multimedialne programy skierowane do Głuchych turystów, których głównym środkiem komunikacji jest Polski Język Migowy (PJM).

Udostępnij wpis:

Poprzedni wpis
Plaże dostępne dla wszystkich
Następny wpis
Dostępna turystyka rowerowa w Małopolsce

Sprawdź inne wpisy

zdjęcie wygenerowane przy pomocy AI, przedstawia grupę osób na szlaku turystycznym odpoczywających przy kamieniach. dwie osoby mają protezy kończyn

Turystyka dla wszystkich a turystyka dostępna

Turystyka dostępna razem z turystyką społeczną oraz turystyką zrównoważoną, tworzy podstawy europejskiej koncepcji „Tourism for All” (Turystyka dla Wszystkich). Wraz z rozwojem zainteresowania turystyką dostępną, w wielu krajach zaczęto powszechnie używać terminu „Tourism for All”. Mimo że te terminy są używane zamiennie, nie są tożsame. Turystyka dla Wszystkich obejmuje całą

Czytaj więcej »
wózek do poruszania się po piasku, w tle plaża

Plaże dostępne dla wszystkich

Wakacje nad Polskim morzem, gdzie każdy niezależnie od swoich potrzeb, może cieszyć się wypoczynkiem i pięknem plaż? Tak to jest możliwe! 32,2 % Polskich plaż jest dostępnych dla osób z niepełnoprawnością ruchową, a kolejne 13,8% to plaże potencjalnie dostępne. W ramach projektu „Plaże dla wszystkich” (2021), znanego wcześniej pod nazwą

Czytaj więcej »

Turystyka osób niedosłyszących

Poniżej przedstawiam wam garść przydatnych informacji o turystyce dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Do stworzenia tego postu zainspirowały mnie zasady projektowania uniwersalnego o których jeszcze napiszę 🙂 Jak się okazuję dość sporo wiemy na temat udostępniania przestrzeni i usług dla osób niewidomych czy z niepełnosprawnością ruchu, ale o osobach g/Głuchych

Czytaj więcej »